Turystyka medyczna – czyli co?

Czym jest turystyka medyczna? Turystyka medyczna to wyjazdy, które połączone są z leczeniem. Jest to świadome działanie człowieka, który decyduje się wybrać do innego kraju, by skorzystać z pomocy medycznej. Jest to praktyczne rozwiązanie, które ciągle zyskuje sobie zwolenników na całym świecie. Turystyka medyczna obok turystyki uzdrowiskowej oraz spa to element, który należy ogólnie do turystyki zdrowotnej. Do Polski przyjeżdża coraz więcej pacjentów z krajów wysoko rozwiniętych gospodarczo.

Główne determinanty zjawiska

Główne determinanty, które decydują o tym, że uczestniczy się w turystyce medycznej to: - brak ubezpieczenia pokrywającego koszty leczenia we własnym kraju - szukanie okazji do oszczędności - możliwość poszukiwania w sieci tańszych propozycji usług medycznych niż w kraju zamieszkania. - naśladowanie innych grup społecznych i narodowościowych. - szukanie opieki medycznej na wyższym poziomie. - chęć zmiany swojego wizerunku - próba połączenia zmiany wizerunku z intymnością, udawanie, że nie wykonuje się zabiegu i szukanie pomocy medycznej w innym kraju, tak by nikt się nie dowiedział, że korzystano z zabiegu. - brak legalizacji jakichś zabiegów medycznych we własnym kraju, dlatego poszukuje się w tym względzie pomocy medycznej gdzieś indziej.

Pozostałe

Za granicą przede wszystkim medyczni konsumenci starają się szukać opieki w formie specjalistycznej. Często korzysta się z takiej pomocy w problemach onkologicznych, sercowo – naczyniowych, wegetatywnych czy chorób rzadkich, genetycznych. Jednak dla większości turystów niewątpliwie ważne będzie także to, że są różnice w kosztach usług medycznych między ich krajem i tym krajem, do którego wybierają się turystycznie. W skali świata w takiej medycynie przodują Indie oraz Tajlandia. Polska jednak powoli staję się coraz bardziej popularnym kierunkiem wyjazdów, z którego korzysta wielu turystów. Jeśli chodzi o prekursorów współczesnej turystyki medycznej to zaczynało się to praktycznie już od Hipokratesa w czasach starożytnej Grecji i tak rozwinęło się do czasów współczesnych.